Program

Vesmírné modely | denně od 14.00 do 23.30

Od 1. do 8. srpna je vystavena Temnalóna s Terralónou (noční a denní podoba planety Země), Lunalón (tj. Měsíc), Marsmeloun (Mars) a Heliosféra (Slunce). Pokud to příznivé počasí dovolí, tak vždy od 14 do 23.30.

Pořady digitária | denně od 14.00 do 23.00

Program projekcí v digitálním planetáriu s možností zakoupení vstupenky z pohodlí domova najdete na www.hvezdarna.cz. Určitě neváhejte, na poslední chvíli může být vyprodáno.

O Festivalu planet nabízíme pořady jak pro nejmenší kosmoplavce, tak pro jejich rodiče a rodiče jejich rodičů. Některé jsou ve 2D formátu, jiné ve 3D. Určitě všem doporučujeme Astronaut 3D vhodný pro děti a hudební pořad Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon, který v době festivalu promítáme v 20.00, 21.30 a zcela mimořádně i ve 23.00.

Letní kino s vesmírnou duší | denně od 21.00

Přijďte si vychutnat některý z krásných vědecko-fantastických nebo fantasy filmů. Uvádíme je vždy v původním znění s českými titulky. Vstup do kina je zdarma, občerstvení si prosím přineste vlastní. Sedí se na zemi, proto si s sebou vezměte stoličku nebo deku, abyste zbytečně nepředávali kinetickou energii atomů vašeho těla atomům planety Země. Pozor, letos poprvé nepromítáme na fasádu budovy Hvězdárny a planetária Brno, nýbrž v nedalekém improvizovaném kině.

1. srpna, Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
2. srpna, Temný rytíř (2008)
3. srpna, A.I. Umělá inteligence (2001)
4. srpna, Constantine (2005)
5. srpna, Muži v černém (1997)
6. srpna, Vetřelci (1986)
7. srpna, Terminátor 2: Den zúčtování (1991)
8. srpna, Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Vždy v původním znění s českými titulky! Změna programu vyhrazena.

Tajemství Temnalóny | denně ve 20.00

Noční strana Země není černá, bezvýrazná ani statická. Sopečné erupce, polární záře, blesky nebo meteory vytvářejí světlo, které je patrné po dobu několika milisekund až po dny a týdny, dokonce i měsíce. Nejzřetelnější je ale to světlo, které vytváří člověk a jež slouží k zahnání tmy. Právě o podobě Temnalóny vám bude každý den vždy ve 20.00 krátce povídat Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky, nebo Jan Píšala taktéž z hvězdárny nebo Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně.

Svět v noci | výstava v parku

Zastavte se u 24 panelů výstavy s velkoplošnými záběry našeho světa. Většinu snímků pořídili ručními fotoaparáty astronauti z paluby Mezinárodní vesmírné stanice v rámci dlouhodobého studia zemského povrchu. Na rozdíl od robotických observatoří však nesledují Zemi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Vzhledem k oběžné dráze základny také nemohou vidět okolí severního a jižního pólu, mohou však pozorovat jevy v horních vrstvách atmosféry. Města, rybářské lodě, hranice mezi nepřátelskými státy, blesky, polární záře, meteory, tajemné světlo vrchní části atmosféry… Co všechno na výstavě asi najdete?